Nízkorozpočtové cestování

Lidé za dovolené utrácejí často neuvěřitelné peníze. Dovolenou často měří počtem hvězdiček v hotelu, a kde se setkali s lepším servisem v rámci all incluzive. Kolik lidí pravidelně každý rok létá do Egypta a ani nenavštívili slavné pyramidy nebo Údolí králů.
Dříve byl cestovatel člověk, který se už svým životním stylem odlišoval od ostatních. Lidé dychtili po tom, aby jim předával své zkušenosti. Cestopisy patřily už odnepaměti mezi oblíbenou literaturu. Jakoby dotyčný v sobě skrýval to tajemství z cest.
mlha v horách
Dnes může cestovat každý. Samozřejmě pod podmínkou, že na to má dostatek peněz. Pozor. Dostatek peněz rozhodně neznamená nutně bohatství. V současné době je stále oblíbenější takzvané nízkonákladové cestování. Jsou lidé, kteří netouží svou dovolenou trávit přejídáním v hvězdičkovém hotelu. Cestují proto, že chtějí poznávat svět. Cestování považují za jedinečnou investici. Ovšem proč investovat více než je nutné.
 

Cestujte levně

Jak cestovat s minimálními náklady? Na trhu najdeme nízkonákladové letecké společnosti. Levné letenky lze sehnat opravdu velmi výhodně za zlomek ceny, ale musíte vědět kde, za jakých podmínek a samozřejmě je zakoupit s dostatečným předstihem. Vyžaduje to ovšem dlouhé hodiny hledání, takže s tím počítejte.
Nízkonákladové cestování obnáší také cestování hromadnou dopravou. Nevyužívejte taxíky, jsou drahé v podstatě všude. V poslední době je oblíbené využívat takzvané spolujízdy.
měsíc za majákem

Není to ovšem jen spolujízda. Sdílet lze také postel. Dnes totiž vůbec není nutné spát pod širákem a na karimatce, pokud chcete levně cestovat. Určitě jste už slyšeli o tom, že lidé nabízí své byty k pronájmu. Tuto službu provozuje Airbnb. Ovšem podobná služba může být úplně zdarma. Jedná se o takzvaný couchsurfing. Jde o to, že lidé z celého světa umožní přespání u nich doma. Pokud máte pokoj nebo alespoň postel navíc a žijete v alespoň trochu zajímavé lokalitě, nabídněte ji, odměnou Vám pak bude, že budete moci využívat lůžko třeba někde na Kostarice. Samozřejmě tento způsob je hodně rizikový a lze doporučit jen těm, kteří mají pro strach uděláno. Než se vydáte na cesty, určitě se ubytujte u etablovaného uživatele, na kterého jste četli jen samé pozitivní recenze.
Další výhodou couchsurfingu je to, že hostitel Vám také poradí, která místa v okolí musíte rozhodně navštívit a kde se nacházejí levné a dobré restaurace.