Budoucnost vzdělávání

Pokud jste si až do dnešního dne mysleli, že vzdělávání budoucích studentů bude probíhat stejně, jako je tomu dnes, pak jste na velkém omylu. Do budoucna se uvažuje nad tím, že se budou studenti učit venku a to za pomoci různých přístrojů. Naslouchat budou svému učiteli dle svého výběru. Jejich znalosti nebudou hodnoceny na papíře ale na základě samotných výstupů prováděných v praxi.

slova na tabuli

Tím, že se stále vyvíjí nové a nové technologie, mění se i svět okolo nás. Velká spousta lidí má obavy, že technologie velmi brzy nahradí lidskou inteligenci. Někteří učitelé mají až strach z toho, že jednoho dne budou nahrazeni za roboty. Jedno je ale jisté. Vzdělávání nezmizí nikdy a to za žádných okolností. Přemění se ale do jiných forem.

Jestli je něco, co bude určitě jiné, pak to bude jiný čas a také místo. Studenti budou mít totiž možnost vybrat si, kdy a kde se chtějí učit.
kroky nahoru

Každý student bude mít takové pomůcky, které budou přizpůsobeny dovednostem. Což znamená, že úkoly, které budou složitější, bude daný student řešit až ve chvíli, kdy se dostane na potřebnou úroveň. Studenti, kteří se během studia setkají s problémy, budou mít možnost více procvičovat.

Cesta k dosažení cílů se u jednotlivých žáků může lišit. I v tomto případě budou mít studenti možnost modifikovat učební plán podle svých potřeb. Každý se bude moct učit s jinými programy a také s jinými pomůckami.

V osnovách bude stále místo pro věci, které se bez lidské inteligence prostě neobejdou. Praxe se stane důležitou součástí předmětů. Školy tedy žákům umožní získat mnohem více poznatků, které budou souviset s jejich budoucím povoláním. Součástí budou různé stáže či týmové projekty.

Dokonce i testy dostanou úplně novou podobu. Podoba, jakou známe dnes, úplně vymizí. Testy podle samotných učitelů nedokážou změřit znalosti studenta, který by je měl nabýt před vstupem do zaměstnání. Znalost bude tedy měřena během učení a vše se ukáže až v praxi.

A jak si představujete budoucnost vzdělávání našich ratolestí vy?