Děti a domácí mazlíčci

Snad každá rodič už od své ratolesti slyšel přání a prosby o domácí zvířátko. Prosby navíc bývají doprovázené nekonečnými sliby a končí většinou nářkem. Domácí zvířátko má svá pro i proti, která byste měli před pořízením zvířete zvážit:
 
1.                  Je nutné si uvědomit, že domácí zvíře není hračka, a že vyžaduje péči a pozornost, která se liší od zvířete ke zvířeti. Dítě si neuvědomuje, že zvíře vyžaduje pozornost každý den, ani to, jak časově náročná může péče o něj být.

Pro koupi zvířátka se tedy rozhodněte pouze v případě, že jste ochotni převzít za něj, v případě nutnosti, plnou zodpovědnost. Nakonec to totiž může dopadnout tak, že se z rodinného mazlíčka stane především vaše zvířátko.

2.                  Zvíře vyžaduje i určitý prostor. V případě menších zvířátek stačí třeba jen malá polička, zatímco pes, nebo kočka budou v jedné místnosti nešťastní. Nenechte se tedy unést dětskými prosbami, neboť nespokojené zvíře se může stát noční můrou celé rodiny. Svou frustraci si totiž může vybíjet na nábytku, oblečení, nebo třeba hlasitým štěkáním.

3.                  Domácí zvíře však není jen o starostech. Ze zvířátka se může stát nejlepší kamarád, který bude vaše dítě všude doprovázet, hrát si s ním a chránit ho. Dítě se díky němu může naučit zodpovědnosti a do budoucna bude mít představu, co to znamená mít něco nebo někoho na starost.
 
Pořídit si nového člena rodiny v podobě zvířete může být stejně závažné rozhodnutí, jako pořídit si další dítě. Obzvláště u větších zvířat je nutné si uvědomit, že s postupem času vás čekají vyšší finanční náklady, co se jídla a veterinární péče týče. Jestliže vaše finanční situace není právě příznivá, nebo nejste ochotni převzít za dítě zodpovědnost, rozhodně bude lepší s pořízením zvířete počkat.

To nejhorší, co se může stát, je, že po nějaké době odložíte zvíře do útulku, čímž mu v podstatě berete šanci na dobrý život, protože čím starší a větší zvíře, tím větší pravděpodobnost, že v útulku prožije zbytek svého života. Dávejte tedy pozor, abyste svou nezodpovědností nezničili život jinému, nevinnému tvorovi.