Nejpopulárnější sport v USA

Je jednoznačné, že mezi nejpopulárnější sporty ve Spojených státech amerických patří baseball, basketbal, lední hokej, ale prim bezpochyby hraje americký fotbal.
stadion trávník diváci
Tato branková hra se hraje jedenácti hráči, s oválným míčem. Vyhrává tým, který má více bodů, těch lze dosáhnout trojím způsobem. Postupem s míčem do soupeřovy koncové zóny během nebo zachycením přihrávky, kopem nebo složením hráče soupeře s míčem v jeho koncové zóně.
Historie tohoto sportu začala někdy v 19. století v Anglii, kdy byl jeden z hráčů fotbalu znuděn tím, že může hrát pouze nohama, proto míč uchopil do rukou a běžel s ním. Tak vzniklo ragby, jeho popularita rostla a v polovině 19. století si našel cestu i do Ameriky. Začal se používat míč vejcovitého tvaru a byla vytvořena nová, specifičtější pravidla.
Hraje se na obdélníkovém hřišti, na trávníku nebo na umělém povrchu, rozděleném do 12 pásem, každé pásmo měří 10 yardů. Krajní pásma se nazývají koncové zóny. Branky jsou vytvořeny dvěma 9 metrů vysokými sloupy bílé nebo žluté barvy, ty jsou ve výšce 3 metry spojeny stejně barevnou tyčí.
americký fotbal hráč
Obě z hrajících mužstev mají nejméně 2 jedenáctičlenné týmy, jeden je určen pro útok a druhý pro obranu. Při přerušení hry se mohou hráči libovolně střídat. Útočícím mužstvem je mužstvo, které má v držení míč, za něj nastupuje útočný tým, za soupeře tým obranný. Mužstva získávají body za skórování dle pravidel, pokud některé z nich hru nevzdá, vyhrává ten, kdo má více bodů na konci hry, včetně případného prodloužení.
Z důvodu zajištění bezpečnosti a ochrany zdraví musí hráči používat předepsanou výstroj. Jde především o ochranné mřížky na obličej, chrániče musí chránit ramena, kyčle, kostrč a stehna. Chránič zubů musí chránit všechny zuby horní čelisti, musí přesně sedět v ústech hráče a být vyroben v jiné než bílé barvě, ani nesmí být průhledný, aby byl dobře viditelný.