Ručně tkané perské koberce, okouzlí a vydrží

Sháníte nový koberec? Ale rádi byste něco originálního a pestrého? Koberec, který oslní na pohled, ale zároveň vydrží delší dobu? Pokud máte rádi orientální koberce, proč nezkusit perský ručně tkaný?
tkaní koberců.jpg
Ručně? Proč ne strojově vytvořený?
Mezi ručním a strojovým vázáním je pár rozdílů.
Zatímco koberec vytvořený na stroji je hotový za pár minut, koberec ručně vázaný vzniká přibližně 8 měsíců, někdy i více než 12 měsíců. Každý ručně vázaný kousek je jedinečný a jeho cena časem vzrůstá, zatímco koberce vytvořené strojově tuto výhodu nemají.
Další rozdíl je v jejich odolnosti.
Koberec vyrobený strojově vydrží kratší dobu, ale ručně vytvořený si zachová svojí krásu mnohem déle.
A jak poznat rozdíl?
Dá se to zjistit dvěma jednoduchými testy.
1. Otočte koberec a pečlivě si prohlédněte zadní stranu, vzor z přední strany by měl být vidět i na zadní straně, přičemž také platí, že čím lépe je vzor vidět vzadu, tím kvalitnější je daný koberec. Pokud vzor není vidět, jedná se o koberec vyrobený strojově.
2. Ohněte koberec směrem dozadu, pokud se jedná o ručně vázaný koberec, měli byste vidět řady uzlů.
koberec s květinami.jpg
Materiál a výroba
Jak již bylo zmíněno, ruční výroba perských koberců, stejně jako u ostatních orientálních koberců, zabere velké množství času a práce. Používají se dva druhy uzlů. U perských koberců se používá uzel Persian Senneth, jedná se o jednoduchý uzel, který umožnuje tvořit plynulé řady a nezabere moc místa.
Co se materiálu týče, na perské koberce se používají výhradně přírodní materiály, což jim také dodává na hodnotě, jelikož jsou díky těmto materiálům odolnější proti opotřebení.
Poskytuje to též i další výhody koberce se lépe čistí, zůstanou déle čisté a barva vydrží delší dobu.
Jejich hodnotu zvyšují také přírodní barvy a fakt, že nevyvolávají takové množství alergií.
Vyrábí se převážně z těchto materiálů:
· bavlna
· vlna
· juta
· hedvábí
· a zvířecí srst
Nejčastěji se používá kombinace vlny a bavlny, i když občas se dají najít i jiné kombinace, z již uvedených materiálů.
Důležitou roli při výběru koberce hraje kvalita použité vlny.
Bavlna má několik výhod, je to skvělý materiál pro jemné tkaní, neboť se dá rozdělit na velmi tenké prameny a dobře drží tvar. Naneštěstí je také náchylná k plísním.
Kouzlo perských koberců
Zajímavostí je, že každý ručně vázaný koberec má mít svůj význam. Během tkaní se do koberců vplétají příběhy o vítězných i prohraných bitvách, tragických nešťastných láskách, velkých osobnostech, náboženské příběhy a mnoho dalších témat.
Častým tématem jsou květiny, zvířata, ptáci a různé tvary. Nicméně, asi nejčastějším motivem jsou modlitební oblouky a strom života. Mezi další motivy patří váza nesmrtelnosti, smuteční vrba, coby symbol smrti nebo rajská zahrada, medailon s mnoha květinami okolo něj.
Pokud jde o barvy, perské koberce oplývají mnoha zářivými barvami. Přičemž nejoblíbenější je červená, která může mít všechny možné odstíny, od jemných světlých variant až po tmavou sytě rudou. Modrá barva je také velmi často použita.
Perské koberce, ačkoli nádherné nejsou však zrovna levnou záležitostí, na druhou stranu kvalitní koberec vám vydrží při správné péči i více než 50 let.
Ale s mnoha různými velikostmi, barvami, kombinacemi materiálu i znázorněnými tématy, které se dají sehnat. Je velká šance, že si najdete koberec, jenž vás okouzlí a zároveň nepřekročí váš rozpočet.