V České republice je lépe a lépe!


Ze zveřejněných informací o hodnocení české ekonomiky vyplývá, že již v loňskem roce se její růst  pohyboval na čtyřech a půl procentech. Pochvalu dostala také Česká národní banka za zásah do trhu hypoték. Zvýšením úrokových sazeb podpořila právě růst ekonomiky.
reliéfní mapa.jpg
Podle všeho se tedy očekává růst ekonomiky o 3,9 procenta a v roce 2019 by to tedy mělo být předběžně 3,6 procenta. Některé asociace odhadují trošku nižší růst v letošním roce a to o 3,6 procenta a v roce 2019 pak 2,8. Mezinárodní měnový fond proti tomu vidí situaci tak, že odhaduje růst letošního roku o 3,7 procenta a v dalším roce pak o 3,2 procenta.
Uvedená čísla korespondují s tím, jak se aktuální situace vyvíjí, protože v prvním čtvrtletí letošního roku hospodářský výkon zpomalil oproti poslednímu čtvrtletí loňského roku o jedno procento. Poslední čtvrtletí loňského roku bylo totiž na vzestupu o 5,5 procent, zatímco první čtvrtletí teď ukázalo, že je to 4,5 procent. Dá se tedy, dle odhadů uvedených výše, že nyní bude přicházet poměrně velké ochlazení ekonomického růstu a to hlavně díky zásahu ČNB do hypotečního trhu, který by však měl v budoucnu přinést další a trvalý růst.
Naše ekonomika koresponduje s ekonomikou německou, která v prvním čtvrtletí tohoto roku zpomalila růst ekonomiky na 0,3 procenta. Německo aktuálně trpí slabými výsledky v zahraničním obchodu.
I přes zpomalení růstu ekonomiky v Německu, stále je patrný růst, který trvá již patnáct čtvrtletí po sobě, což je nejdelším obdobím ekonomického růstu od dob sjednocení západního a východního Německa. Aktuálně Německo ohrožuje nejen nová ochranářská a sankční politika USA, ale celkově politická situace v Evropské unii.
šipka nahoru.jpg
Celá situace pak má takový závěr, že Češi se mají lépe než Portugalci, Řekové a třeba i Italové. Sice se nedají porovnávat výplatní pásky, ale hrubý domácí produkt na hlavu máme jasně lepší. Tím se naše země v posledních letech dostává blíže k horním pozicím na žebříčku Evropské unie.