Netrénujte jen svaly, ale také mozek!

Někomu dělá problémy zapamatovat si jen jméno souseda, jiný si během hodiny nasouká do hlavy třeba celou knihu. Každému byly naděleny různé možnosti, nicméně také každý může tyto možnosti zvyšovat díky tréninku mozku.
 křížovka sudoku

1.      Nazývejte lidi pravými jmény

Určitě se Vám alespoň jednou v životě stalo, že se Vám někdo představil a Vy jste za pár vteřin zjistili, že si nepamatujete jeho jméno. Způsobů, jak takové situaci předejít, existuje víc. Zaprvé jméno zopakujte poté, co Vám ho člověk řekne: „Hmmm, Lucie. Hezké jméno.“ Zadruhé si vybavte slavnou osobnost nebo někoho z rodiny, kdo se jmenuje stejně. Zatřetí si spojte jméno s typickým rysem daného člověka.Kombinovat můžete všechny možnosti, čímž dosáhnete ještě většího efektu.
dřevěný hlavolam 

2.      Lámejte si hlavu s hlavolamy

Kdo by neznal Rubikovu kostku nebo ježka v kleci? Mnozí se při jejich vyřešení vzdají již během prvních pěti minut. Existují však postupy, které se lze naučit, abyste hlavolam vyřešili. Díky propojování teoretických znalostí s praktickou činností bude za chvíli ježek z klece venku. Stejného efektu docílíte s puzzlemi.
 

3.      Hra s čísly

Tuto metodu můžete využít i v praktickém životě. Zkuste si každý den zadat nějaký úkol – například zapamatovat si telefonní číslo. Když Vám dojdou čísla Vašich známých, vytáhněte telefonní seznam. Účinným způsobem jak zlepšit paměť je také sudoku nebo různé doplňovací číselné řady.
 scrable hra

4.      Slovo od slova

Když Vás čísla omrzí, vyměňte je za slova. V první fázi využijte mnemotechnické pomůcky. Kytaristům se rozhodně hodí věta: „Eva Hodila Granát Do Atomové Elektrárny.“  Po jejím vyřčení jsou struny EHGDAE hned na světě. V další fázi zkoušejte zopakovat řadu navzájem nesouvisejících slov. Pro zvýšení obtížnosti si nejprve řadu přečtěte, pak odveďte pozornost vyjmenováním například členů rodiny, a pak řadu zopakujte. V poslední fázi se učte nazpaměť Vaše oblíbené citáty a básně.
 

5.      S křížovkami křížem krážem

Pokud se zajímáte o určitý obor a nemůžete si zapamatovat termíny z této oblasti, pořiďte si křížovky na dané téma. Výhoda je, že se ve většině z nich mnohé odpovědi opakují. Efektivitu zvýšíte tím, že si koupíte dvě stejná vydání a po nějakém čase si křížovky zkusíte vyplnit znovu. Stejně poslouží hra na podobném principu, scrabble.
 
Nebojte se trénovat mozek i v pokročilém věku. Právě tehdy je jeho cvičení ještě nutnější.