Čas plánování a rozhodování


V zeleninové zahradě je potřeba naplánovat rozvržení záhonů. A to tak, aby se po roce plodiny vystřídaly. Tam, kde jsme pěstovali již několik let stejné druhy zeleniny, vylepšíme zeminu tím, že do ní zasadíme česnek a cibuli. Ty snesou i záhon méně zásobený živinami.

Nebo keříčkové fazole, které mají schopnost zásobu živin v půdě obnovit. Vyčistíme a vypaříme misky na výsev a připravíme vhodnou zeminu. Do nich už můžeme zasadit semena papriky, rajčat, lilku, celeru, salátu, dýní, slunečnic či řeřichy.
 
V ovocné zahradě nastal čas na přihnojování ovocných dřevin. Pokud jsou už venkovní teploty začátkem března nad nulou, prořežeme starší jádroviny – na pupen, směřující z koruny ven. Každou ránu je potřeba ošetřit štěpařským voskem. Než dáme ořezané větve do kompostu, nejdříve je rozdrtíme. Silnější můžeme použít jako oporu do okrasné a zeleninové zahrady.

Rovněž můžeme kmeny stromů očistit drátěným kartáčem od mechů a lišejníků. Pokud na nějakém stromu objevíme škůdce, ihned použijeme postřik. Toto období je rovněž vhodné k roubování. Řezné plochy je dobré zalít rozpuštěným parafínem, aby se dobře uchovaly. Označíme je jmenovkami a založíme na chladné místo. Všem roubům ovocných stromů prospěje zabalení do polyetylenové fólie.
 
V okrasné zahradě nejdříve zkontrolujeme, zda se v blízkosti trvalek nezadrželo větší množství vody. V některých stanovištích časté oblevy nestačí půda vsáknout. V tomto období vyséváme semena nových druhů trvalek do truhlíků. Skalničky jsou na sněhovou pokrývku, která je chrání před sluncem, ze svých přirozených stanovišť zvyklé.

Pokud bylo během zimních měsíců sněhu málo, zalejeme je. Zkontrolujeme jehličnany, jestli jim bohatá sněhová nadílka nepolámala větve. Pokud ano, zastřihneme je v lomu a stromek symetricky upravíme. Aby mu to na zahradě slušelo.