Co nás v našich měsíčních nákupech stojí nejvíce peněz?

Protože mám ráda přehled, sleduji pravidelně svoje výdaje. Myslím, že by každý měl občas svoje výdaje sledovat. Protože pokud sledujete svoje výdaje, máte představu o tom, kolik peněz vyděláte, kolik potom vydáte a kde vám utíkají peníze úplně zbytečně, protože jste jenom pohodlní či nešetrní. Já si tedy monitoruji všechny výdaje a následně je rozdělím vždy do několika položek následovně:
·         Potraviny
·         Drogerie a kosmetika
·         Zábava
·         Pohonné hmoty
·         Pojištění, splátky
·         Domácnost (energie, voda a jiné)
·         Oblečení a boty
obchody v nákupáku
Položky, jako je domácnost a pojištění či splátky, se nedají na první pohled ovlivnit. Když si ale každý měsíc tyto položky zapíšete, určitě si uvědomíte, jak velká část z vašeho příjmu odchází. Možná si příště dáte lepší práci s tím, jaké pojištění vybrat, či kterého dodavatele energie zvolit.
Pokud jde o pohonné hmoty a budete sledovat tuto položku, také se zdánlivě může jevit jako neovlivnitelná. Pokud však zase před sebou na papíře uvidíte, kolik peněz měsíčně vydáte za tuto položku, určitě se také častěji zamyslíte nad tím, zda můžete některé pochůzky vyřešit pěšky či k tomu využít hromadnou dopravu.
čerpací stanice
Zábava. To je položka, na které šetřit nemusíte, protože z pravidla ji dobře promýšlíte. Je to vlastně jeden z důvodů, proč pracujete a vyděláváte peníze. Někdy se ovšem dá opět vymyslet zábava s menšími výdaji. Na výlet nemusíte jet autem, ale například vlakem či na kole. Nemusíte si v restauraci dávat drahá jídla, ale můžete si sbalit svačinu. Je jen na vás, kde povolíte svůj pásek, a kde ho zase utáhnete.
Nejvíce se dají ovlivnit položky jako potraviny, drogerie, kosmetika. Je samozřejmě jasné, že si nebudete kupovat nekvalitní potraviny za pár korun jenom proto, abyste ušetřili. Na druhou stranu není častokrát nutné kupovat předražené značky jenom pro ten pocit, že si to můžete dovolit. Vždy je rozumné hledat kvalitní výrobky za dobrou cenu. Raději si vychutnat dobrou a kvalitní stravu, než se cpát kvantem nezdravých potravin.
Stejné je to s oblečením. Pokud si musíte kupovat značkové oblečení jen proto, abyste dokázali, že na to máte, je to samozřejmě vaše rozhodnutí. Kvalitní oblečení od domácích výrobců můžete sehnat v době internetu poměrně snadno. Mimo toho, že ušetříte, podpoříte domácí tvorbu a výrobu.olej z oliv
Já jsem si například monitorováním vlastních výdajů uvědomila, že zbytečně každý měsíc vydám za kávu z automatu několik set korun. Přitom by stačilo si do kanceláře vzít vlastní kávu a mléko. A to také od příštího měsíce udělám.