Mezi námi kočkami

Všem zodpovědným majitelům je naprosto jasné, že když si zvolí kočičí společnost, tak jí nemohou dopřát volný pohyb. Tedy abychom byli upřímní, pokud se jedná o plodnou kočku, která pak zmizí a zanedlouho se nám začne prapodivně kulatit. Aby ne, zvířecí pudy si vyžádaly svojí daň a vypadá to na další přírůstek do rodiny. Jakmile jí necháme volný pohyb v rámci udržení svobody, rozhodně se koťat nedopočítáme. Může nás klidně takto zaskočit až 3x do roka a buďme sami k sobě upřímní, tolik rodin, které by byly ochotné si adoptovat kotě, zase není. Proto jsou jimi útulky doslova přeplněné. Topení mláďat, jak tomu dříve na vesnicích běžně bývalo, je ohavné a nepřípustné. Jak ale tomu všemu předejít a zabránit? Je tu možné řešení, ale rozhodnout se musí každý sám za sebe.
smutné kotě

Kastrovat nebo hlídat, otázka je na správném místě

Majitelé, kteří neplánují odchovávat mláďata, by rozhodně měli bez výčitek svědomí pouvažovat o kastraci. Jedině tak nemůže kočička neplánovaně zabřeznout. Navíc to má svoje výhody, zklidní se, jsou zdravější, hravější a i přítulnější. Dokonce se tímto zákrokem předchází rakovině vaječníků a dělohy, také i onemocnění mléčné žlázy. Dříve panoval mezi lidmi názor, že kastrovat ano, ale až po prvním porodu. Není to nutné, jedná se o pouhý mýtus. Kočka koťata mít vůbec nemusí. Je lékařsky prokázáno, že zdravotní problémy a hormonální poruchy postihují stejně tak dospělé jedince a je jedno, zdali někdy kočka měla porod a koťata nebo ne. Proč si teda v tomto případě neušetřit problémy ihned od počátku?
koťata v koši

Kastrace není žádné týrání

Jedná se o lékařský zákrok, který rozhodně neublíží ani majitelům, ani jejich miláčkům. Naopak může jen prospět. Není to nic složitého, ale díky němu se sníží i riziko některých onemocnění, například kočičí leukémie. Navíc se pak více drží doma a nemají potřebu se toulat a stýkat se s jinými. Tím se nevystavují žádnému virovému onemocnění, blechám, škrkavkám nebo i svrabu. Zákrok se provádí pod narkózou, takže zvířátko nic necítí. Pro obě dvě pohlaví se doporučuje nejvhodnější doba po první říji a plné dospělosti, zde se to trochu věkově liší.
kočka s hračkou
Kočka – pohlavní zralosti dosahuje zhruba kolem půl roka svého života. Operativně se jí odstraní vaječníky a někdy i děloha.
Kocour – pohlavní dospělost u něho nastává kolem roka života a při kastraci se odstraní varlata.
Rány se velmi brzy zahojí a nemusíme mít obavy z nechtěné březosti nebo případného toulání.