UVB kompaktní zářivky a výbojky jako zdroj osvětlení terária

Každý akvarista dobře ví, že umělá vodní nádrž by se měla denně osvětlovat umělým světlem kvůli růstu vegetace a také proto, aby se rybám vytvořilo prostředí s déletrvajícím denním světlem vzhledem k jejich původu z tropických oblastí.
chameleon na větvičce.jpg
Poněkud odlišná situace však vzniká u chovatelů, kteří mají doma terárium s plazy. Vyplývá to z jejich stavby těla. Nejsou to teplokrevní živočichové, nemají schopnost termoregulace, která se přizpůsobuje teplotě okolí. Problém vzniká ve chvíli, kdy je teplota vzduchu v místnosti příliš nízká. Tehdy plazi přestávají mít zájem o příjem potravy a hynou. Zároveň jim ovšem vadí přetápěné terárium.
Dalším úskalím je odlišné světelné spektrum, které plazi vyžadují k životu, na rozdíl od jiných živých tvorů. Aby byli spokojení a aktivní, potřebují více složky ultrafialového UVA záření. Chybu tedy dělají chovatelé, kteří nahradí plnospektrální kompaktní zářivku (žárovku) infračerveným světlem.
modrá žába.jpg

Tak jako lidé, plazi potřebují složku záření UVB

Bez tohoto záření se lidé, ale i plazi dostávají do slepé uličky. Netvoří se vitamín D, vápník se nemůže ukládat do kostí, je z těla vyplavován bez užitku, nebo se naopak ukládá tam, kam nemá. Kosti plazů chřadnou, lámou se, vzniká nevratné onemocnění křivicí a plazi pak po zbytek života trpí silnými bolestmi. Nedostatek vápníku také způsobuje u želv měknutí krunýře.
Hodnotu potřebného UVB záření v osvětlovací technice pro určitý druh plazů zjistíte podle tabulek na specializovaných webech – mnohem vyšší jsou pro pouštní plazy, naopak relativně nízké hodnoty pak u zvířat z pralesa, např. u chameleonů.
květina u terária.jpg

Speciální světla UVB

Kompaktní UVB zářivky mají pro chovatele uplatnění zhruba po dobu půl roku. Poté se začne snižovat intenzita UVB záření a zářivka by se měla vždy po půl roce vyměnit. Takové světlo má ovšem mnohem delší životnost a není třeba jej vyhazovat, tak najde uplatnění někde jinde, např. v domácnosti.
Vysokotlaké výbojky s předřadníkem mohou být v provozu déle, zhruba 18 měsíců, za předpokladu, že jimi svítíte přibližně 12 hodin denně.