Peníze za vysvědčení? Proč ne

Vysvětlovat dětem, že se musejí ve škole snažit pro svou budoucnost, je asi naprosto zbytečné. Stačí si vzpomenout na vlastní úsilí ve školní lavici. Všechny děti, které se alespoň trochu snaží mít dobré výsledky, to dělají z touhy po okamžitém úspěchu. To, co bude za deset, patnáct let, je pro ně neskutečně daleko.
o   Některým dětem stačí pochvala a pocit, že jsou lepší než jejich spolužáci.
o   Některé děti ale očekávají hmatatelnější odměnu.
radost z učení
Pokud svým dětem dáváte za vysvědčení peníze, nemusíte se za to rozhodně stydět. Finanční odměnu dostávají děti například i v Německu, Španělsku, Thajsku a Velké Británii. Bulhaři, kteří mají tak rádi různé oslavy, odmění tímto způsobem i svého potomka. Japonské děti si většinou užijí nějaký zajímavý výlet. Podle psychologů je finanční odměňování za školní výsledky rodičovskou pohodlností. Že by bylo lépe, aby jim rodiče spíše věnovali svůj čas. Jinak ale finanční odměny zásadně nezavrhují. Jen by to měla být přiměřená částka. Nezapomeňte, že čím starší dítě bude, tím bude muset být odměna vyšší. Sedmák na vás určitě bude pohlížet divně, pokud mu stisknete do dlaně padesátikorunu.
ruka nad prasátkem

Sliby – chyby

Naprosto nejhorším způsobem to řeší rodiče, kteří v touze po zlepšení prospěchu svého dítěte naslibují nemožné. Pak to může dopadnout tak, že ztráta důvěry bude předcházet ztrátě motivace. Školák si řekne, že je snaha zbytečná, protože za ni dostane jen slib a pak vysvětlení, proč nejde splnit.
–         Zejména starší generace má někdy názor, že peníze malé děti kazí.
–         Že si pak začnou myslet, že rostou na stromě.
Podle odborníků tomu tak rozhodně není. Už šestileté dítě je schopné pochopit hodnotu peněz. Finanční odměna je tak může i naučit hospodařit s penězi. A pokud si chce koupit vyložený nesmysl, nezbývá než se s tím smířit. Dárek nemá podléhat omezením. Můžeme jen zlehka poradit.